Kezdőlap arrow Névadó
Névadó

  

Klafszky Katalin – Katharina Lohse-Klafsky
Szent-János, 1855 – Hamburg, 1896. 

  
 
A szegény falusi suszter és harangozó lánya, akinek csodás hangját a község kántortanítója fedezte fel, neves szopránként és világhírű Wagner-énekesként vált ismertté. A templomi éneklést Bécsben folytatta, az ottani Vígszínházban volt kórista. Innen vitte el az Udvari Operába Marchesi mester. Pályája Lipcsében, majd Brémában folytatódott. Izolda szerepében akkora sikert aratott, hogy a Hamburgi Operaház örökös tagjává választották. Énekelt a londoni Covent Gardenben és Észak-Amerika nagy operaszínpadain is. A New York-i kritika a legeszményibb Wagner-énekesnek nevezte. Titokzatos betegsége egész pályafutását végig kísérte. Korai halálakor hamburgiak ezrei kísérték utolsó útjára a híres Izolda-szerepben viselt ruhájába öltöztetett kedvencüket.
 
Emléktáblája szülőházának falán (Jánossomorja, Szabadság utca 33.), márványszobra a Hamburgi Operaház előcsarnokában található.